Medvědí česnek nemá nic společného s medvědy

Nebo možná jo? Roste totiž v lese, na lukách, ale i na zahrádkách. Pravdou je, že větší pravděpodobnost je najít ten česnek, než medvěda. Je ale možné, že jméno získal právě proto, že kdysi dávno jej medvědi vyhledávali ihned po probuzení po dlouhém zimním spánku. Možná potřebovali nalít do života nějakou vzpruhu a nastartovat dobře zažívání. Nic méně, jedná se o bylinku, která je považována za jednu z nejsilnějších jarních léčivek.
česnek v lese
Její účinky jsou naprosto detoxikačního rázu. Listy obsahují vápník, železo a další řadu vitamínů, která jsou velmi prospěšná našim játrům a také mají regenerační účinky. Mnohdy se dá zakoupit i na farmářských trzích nebo na výstavách se zaměřením na chovatelskou a pěstitelskou tématiku. Jeho praktické využití je i v kuchyni, všude tam, kde by se dal využít kuchyňský česnek nebo cibule. Mimochodem, když skončí sezóna medvědího česneku, tak ho plně nahradí klasický, který se svými léčebnými schopnostmi funguje jako skvělé přírodní antibiotikum, což dokazuje .
lis na česnek

Jeho sklizeň

Ve volné přírodě ho musíme sbírat ještě před květem a to v době od dubna do května. Nejlépe je ho třeba zpracovat ihned po natrhání, abychom zachovali co nejvíce léčebných účinků. Je dobré si připravit co nejvíce receptů, jak ho zařadit do našeho jídelníčku. Období je to velmi krátké, ale existuje ta možnost ještě ho zamrazit, což mu rozhodně neubere na chuti, nebo si z něj připravit tinkturu, případně víno, které se dá použít kdykoliv na ochucení salátů. Pěstovat se dá i na zahrádce, ale je třeba si uvědomit, že má rád vlhkou půdu a daří se mu v polostínu, pod keři, stromy nebo živými ploty. Na klasickém záhoně se mu nejspíš dařit nebude.
pesto s ořechy

Tinktura

Má výhodu, když si jí na jaře uděláme, že s námi bude po celý rok, až do nové sklizně. Není to nic náročného a zvládne to každý. Natrhané listy medvědího česneku, nadrobno nakrájíme a dáme do sklenice. Poté vše zalijeme čistým 40 % alkoholem a postavíme na světlé a teplé místo. Pak jen scedíme a denně můžeme užívat 10 – 15 kapek ve sklenici vody. Podpoří nejen náš trávicí systém, ale také si dokáže poradit s vysokým tlakem.